Workshops

PRE-REGISTRATIONS REQUIRED FOR MASTER CLASSES, CHOREO BOOTCAMPS, TRAININGS
MASTER CLASSES and BOOTCAMPS are not included to Exclusive Full Pass

21st March 2024 THURSDAY
WORKSHOPS
HALL 2 HALL 3 HALL 4 Babylon
15.00 - 16.00
All level
Yasin Kırman
15.00 - 15.50
Pachanga (All Level)
All level
Ishak & Kate
15.00 - 15.50
Bachata (All Level)
All level
Ali Aktan
15.00 - 15.50
Bachata (All Level)
All level
Tatiana Che
15.00 - 15.50
Kizomba Ladies Styling (All Level)
16.00 - 17.00
All level
Efe Mert & Ayşenur
16.00 - 16.50
Cha Cha / Boogaloo
All level
Serap Kocaboy & Burak Akkoç
16.00 - 16.50
Bachata (All Level)
All level
Serhat & Gonca
16.00 - 16.50
Bachata (All Level)
All level
Amr Kasseb
16.00 - 16.50
Kizomba (All Level)
17.00 - 18.00
All level
Hasan Bostancı
17.00 - 17.50
Shines On1 (All Level)
All level
Hasrat & Diana
17.00 - 17.50
Bachata (All Level)
All level
Kirill & Evgenia
17.00 - 17.50
Bachata (All Level)
All level
Emin & Lana
17.00 - 17.50
Tarraxinha (All Level)
18.00 - 19.00
All level
Buğra Siperoğlu
18.00 - 18.50
Salsa Footwork & Shine (All Level)
All level
Ais & Vital
18.00 - 18.50
Bachata (All Level)
All level
Sibel Çağlayan
18.00 - 18.50
Bachata Role Rotation
All level
Bekzod & Svetlana
18.00 - 18.50
Kizomba (All Level)
19.00 - 20.00
All level
Daimy
19.00 - 19.50
Reggaeton (All Level)
All level
Umut & Sümeyra
19.00 - 19.50
Bachata (All Level)
All level
Yalçın & Elif Şeyda
19.00 - 19.50
Bachata (All Level)
Exclusive
Albir Rojas
19.00 - 21.00
Kizomba (Exclusive)
20.00 - 21.00

HALL 2

  • All level Yasin Kırman · Pachanga (All Level)
    15.00 - 15.50
  • All level Efe Mert & Ayşenur · Cha Cha / Boogaloo
    16.00 - 16.50
  • All level Hasan Bostancı · Shines On1 (All Level)
    17.00 - 17.50
  • All level Buğra Siperoğlu · Salsa Footwork & Shine (All Level)
    18.00 - 18.50
  • All level Daimy · Reggaeton (All Level)
    19.00 - 19.50

HALL 3

  • All level Ishak & Kate · Bachata (All Level)
    15.00 - 15.50
  • All level Serap Kocaboy & Burak Akkoç · Bachata (All Level)
    16.00 - 16.50
  • All level Hasrat & Diana · Bachata (All Level)
    17.00 - 17.50
  • All level Ais & Vital · Bachata (All Level)
    18.00 - 18.50
  • All level Umut & Sümeyra · Bachata (All Level)
    19.00 - 19.50

HALL 4

  • All level Ali Aktan · Bachata (All Level)
    15.00 - 15.50
  • All level Serhat & Gonca · Bachata (All Level)
    16.00 - 16.50
  • All level Kirill & Evgenia · Bachata (All Level)
    17.00 - 17.50
  • All level Sibel Çağlayan · Bachata Role Rotation
    18.00 - 18.50
  • All level Yalçın & Elif Şeyda · Bachata (All Level)
    19.00 - 19.50

Babylon

  • All level Tatiana Che · Kizomba Ladies Styling (All Level)
    15.00 - 15.50
  • All level Amr Kasseb · Kizomba (All Level)
    16.00 - 16.50
  • All level Emin & Lana · Tarraxinha (All Level)
    17.00 - 17.50
  • All level Bekzod & Svetlana · Kizomba (All Level)
    18.00 - 18.50
  • Exclusive Albir Rojas · Kizomba (Exclusive)
    19.00 - 21.00
No events available!
22nd March 2024 FRIDAY
WORKSHOPS
BTC Türk HALL 2 HALL 3 HALL 4 HALL 5 Babylon HALL 7 HALL 8 HALL 10-11
11.00 - 12.00
Exclusive
Sakis & Mia
11.00 - 11.50
Bachata (Exclusive)
Intermadiate - Advance
Dmitry Samonov & Moscow Mambo Movement Team
11.00 - 11.50
Mambo-Workout (Advance)
Intermadiate - Advance
Seda & Miguel
11.00 - 11.50
Partnerwork On1 (Int/Adv)
All level
Eliza Kariieva
11.00 - 11.50
Bachata Ladies Styling (All Level)
Exclusive
Daniel & Natalia
11.00 - 11.50
Urban Kiz (Exclusive)
12.00 - 13.00
Exclusive
Arnaldes y Bri
12.00 - 12.50
Bachata (Exclusive)
Intermadiate - Advance
Rayan y Julie
12.00 - 12.50
Spinning Technique in on2 Partnerwork (Int/Adv)
Intermadiate - Advance
Alex Guz
12.00 - 12.50
Salsa Musicality (Int/Adv)
All level
Murat Karakaş
12.00 - 12.50
Bachata (All Level)
Exclusive
İrfan & Emy
12.00 - 12.50
Kizomba (Exclusive)
BOOTCAMP
Marco Ferrigno & Maykel Fonts
12.00 - 15.00
Elite Cuban York Bootcamp (8 Hours/200€)
13.00 - 14.00
Exclusive
Karel Flores
13.00 - 13.50
Salsa Ladies Styling (Exclusive)
All level
Alp Yomralıoğlu
13.00 - 13.50
Salsa Modern Fusion (All Level)
All level
Viktor & Valeria
13.00 - 13.50
Bachata (All Level)
All level
Sefa Şahin
13.00 - 13.50
Bachata (All Level)
Exclusive
Alex Karo & Tamo
13.00 - 13.50
Kizomba (Exclusive)
14.00 - 15.00
Exclusive
Bersy Cortez
14.00 - 14.50
Salsa Ladies Styling (Exclusive)
Intermadiate - Advance
Betül & Can
14.00 - 14.50
Body Movement and Control (Int/Adv)
All level
Dima y Dilara
14.00 - 14.50
Bachata (All Level)
All level
Beytu & Daria
14.00 - 14.50
Bachata (All Level)
All level
Gleb & Rimma
14.00 - 14.50
Kizomba (All Level)
Exclusive
İzzet Yıldız
14.00 - 14.50
Urban Kiz (Exclusive)
SOCIAL DANCE
Social Dance Party
14.00 - 19.00
Salsa/Bachata/Kizomba
15.00 - 16.00
Exclusive
Frankie Martinez
15.00 - 15.50
Pachanga Training (Exclusive)
All level
Ebru Çınaroğlu_Emotion Dancing Academy
15.00 - 15.50
Salsa Ladies Styling (All Level)
All level
Andres y Katrina
15.00 - 15.50
Bachata (All Level)
All level
Mert Gençoğuz & Sinem Şahin
15.00 - 15.50
Bachata (All Level)
All level
Daimy
15.00 - 15.50
Afro (All Level)
Exclusive
Albir Rojas
15.00 - 16.50
Kizomba (Exclusive)
BOOTCAMP
Karel Flores
15.00 - 19.00
Salsa Ladies Styling Bootcamp (10 Hours/150€
16.00 - 17.00
Exclusive
Marco y Sara
16.00 - 16.50
Bachata Footwork (Exclusive)
Exclusive
Maykel Fonts
16.00 - 16.50
Afro Rumba (Exclusive)
Intermadiate - Advance
Nur Özkan
16.00 - 16.50
Shines On2 (Int/Adv)
All level
Anastasiya Shan
16.00 - 16.50
Bachata Ladies Styling
All level
Eduardo
16.00 - 16.50
Urban Kiz with flow
17.00 - 18.00
Exclusive
Marco y Sara
17.00 - 17.50
Bachata Partnerwork (Exclusive)
Exclusive
Frankie Martinez
17.00 - 17.50
Partnerwork (Language of lead and follow)
Intermadiate - Advance
Onur Alp Sancaktar
17.00 - 17.50
Reggaeton (Int/Adv)
All level
Teodora Kaloyanova
17.00 - 17.50
Bachata Ladies Styling (All Level)
All level
Gleb & Rimma
17.00 - 17.50
Kizomba (All Level)
Exclusive
Volkan & Xenia
17.00 - 17.50
Urban Kiz (Exclusive)
18.00 - 19.00
All level
Daimy & Hajar
18.00 - 18.50
Bachata Vibes (All Level)
Intermadiate - Advance
Sasha Phillips
18.00 - 18.50
Salsa Ladies Styling (Int/Adv)
Intermadiate - Advance
Selin & Mehmet
18.00 - 18.50
Partnerwork & Shines On2 (Int/Adv)
All level
Amr Kasseb
18.00 - 18.50
Kizomba Musicality (All Level)
Exclusive
Messouth & Gülay
18.00 - 18.50
Urban Kiz (Exclusive)
19.00 - 20.00
All level
Onur Alp Sancaktar
19.00 - 19.50
Bachata (All Level)
Intermadiate - Advance
Şenol Vefa Gülmez
19.00 - 19.50
Mambo Footwork (Int/Adv)
Intermadiate - Advance
Fatih & Yasemin
19.00 - 19.50
Shines On1 (Int/Adv)
All level
Sinan Özçelik
19.00 - 19.50
Kizomba (All Level)
Exclusive
Ömer Kılıçgil
19.00 - 19.50
Urban Kiz Lift Tricks (Exclusive)
BOOTCAMP
Angelo Rito
19.00 - 21.00
Salsa Musicality Bootcamp (4 Hours/50€
20.00 - 21.00
All level
Engin Orhan
20.00 - 20.50
Afro Cuban Orishas (All Level)

BTC Türk

  • Exclusive Sakis & Mia · Bachata (Exclusive)
    11.00 - 11.50
  • Exclusive Arnaldes y Bri · Bachata (Exclusive)
    12.00 - 12.50
  • Exclusive Karel Flores · Salsa Ladies Styling (Exclusive)
    13.00 - 13.50
  • Exclusive Bersy Cortez · Salsa Ladies Styling (Exclusive)
    14.00 - 14.50
  • Exclusive Frankie Martinez · Pachanga Training (Exclusive)
    15.00 - 15.50
  • Exclusive Marco y Sara · Bachata Footwork (Exclusive)
    16.00 - 16.50
  • Exclusive Marco y Sara · Bachata Partnerwork (Exclusive)
    17.00 - 17.50

HALL 2

  • Intermadiate - Advance Dmitry Samonov & Moscow Mambo Movement Team · Mambo-Workout (Advance)
    11.00 - 11.50
  • Intermadiate - Advance Rayan y Julie · Spinning Technique in on2 Partnerwork (Int/Adv)
    12.00 - 12.50
  • All level Alp Yomralıoğlu · Salsa Modern Fusion (All Level)
    13.00 - 13.50
  • Intermadiate - Advance Betül & Can · Body Movement and Control (Int/Adv)
    14.00 - 14.50
  • All level Ebru Çınaroğlu_Emotion Dancing Academy · Salsa Ladies Styling (All Level)
    15.00 - 15.50
  • Exclusive Maykel Fonts · Afro Rumba (Exclusive)
    16.00 - 16.50
  • Exclusive Frankie Martinez · Partnerwork (Language of lead and follow)
    17.00 - 17.50
  • All level Daimy & Hajar · Bachata Vibes (All Level)
    18.00 - 18.50
  • All level Onur Alp Sancaktar · Bachata (All Level)
    19.00 - 19.50

HALL 3

  • Intermadiate - Advance Seda & Miguel · Partnerwork On1 (Int/Adv)
    11.00 - 11.50
  • Intermadiate - Advance Alex Guz · Salsa Musicality (Int/Adv)
    12.00 - 12.50
  • All level Viktor & Valeria · Bachata (All Level)
    13.00 - 13.50
  • All level Dima y Dilara · Bachata (All Level)
    14.00 - 14.50
  • All level Andres y Katrina · Bachata (All Level)
    15.00 - 15.50
  • Intermadiate - Advance Nur Özkan · Shines On2 (Int/Adv)
    16.00 - 16.50
  • Intermadiate - Advance Onur Alp Sancaktar · Reggaeton (Int/Adv)
    17.00 - 17.50
  • Intermadiate - Advance Sasha Phillips · Salsa Ladies Styling (Int/Adv)
    18.00 - 18.50
  • Intermadiate - Advance Şenol Vefa Gülmez · Mambo Footwork (Int/Adv)
    19.00 - 19.50

HALL 4

  • All level Eliza Kariieva · Bachata Ladies Styling (All Level)
    11.00 - 11.50
  • All level Murat Karakaş · Bachata (All Level)
    12.00 - 12.50
  • All level Sefa Şahin · Bachata (All Level)
    13.00 - 13.50
  • All level Beytu & Daria · Bachata (All Level)
    14.00 - 14.50
  • All level Mert Gençoğuz & Sinem Şahin · Bachata (All Level)
    15.00 - 15.50
  • All level Anastasiya Shan · Bachata Ladies Styling
    16.00 - 16.50
  • All level Teodora Kaloyanova · Bachata Ladies Styling (All Level)
    17.00 - 17.50
  • Intermadiate - Advance Selin & Mehmet · Partnerwork & Shines On2 (Int/Adv)
    18.00 - 18.50
  • Intermadiate - Advance Fatih & Yasemin · Shines On1 (Int/Adv)
    19.00 - 19.50
  • All level Engin Orhan · Afro Cuban Orishas (All Level)
    20.00 - 20.50

HALL 5

  • All level Gleb & Rimma · Kizomba (All Level)
    14.00 - 14.50
  • All level Daimy · Afro (All Level)
    15.00 - 15.50
  • All level Eduardo · Urban Kiz with flow
    16.00 - 16.50
  • All level Gleb & Rimma · Kizomba (All Level)
    17.00 - 17.50
  • All level Amr Kasseb · Kizomba Musicality (All Level)
    18.00 - 18.50
  • All level Sinan Özçelik · Kizomba (All Level)
    19.00 - 19.50

Babylon

  • Exclusive Daniel & Natalia · Urban Kiz (Exclusive)
    11.00 - 11.50
  • Exclusive İrfan & Emy · Kizomba (Exclusive)
    12.00 - 12.50
  • Exclusive Alex Karo & Tamo · Kizomba (Exclusive)
    13.00 - 13.50
  • Exclusive İzzet Yıldız · Urban Kiz (Exclusive)
    14.00 - 14.50
  • Exclusive Albir Rojas · Kizomba (Exclusive)
    15.00 - 16.50
  • Exclusive Volkan & Xenia · Urban Kiz (Exclusive)
    17.00 - 17.50
  • Exclusive Messouth & Gülay · Urban Kiz (Exclusive)
    18.00 - 18.50
  • Exclusive Ömer Kılıçgil · Urban Kiz Lift Tricks (Exclusive)
    19.00 - 19.50

HALL 8

  • BOOTCAMP Marco Ferrigno & Maykel Fonts · Elite Cuban York Bootcamp (8 Hours/200€)
    12.00 - 15.00
  • BOOTCAMP Karel Flores · Salsa Ladies Styling Bootcamp (10 Hours/150€
    15.00 - 19.00
  • BOOTCAMP Angelo Rito · Salsa Musicality Bootcamp (4 Hours/50€
    19.00 - 21.00

HALL 10-11

  • SOCIAL DANCE Social Dance Party · Salsa/Bachata/Kizomba
    14.00 - 19.00
No events available!
23rd March 2024 SATURDAY
WORKSHOPS
BTC Türk HALL 2 HALL 3 HALL 4 HALL 5 Babylon HALL 7 HALL 8 HALL 9 HALL 10-11
10.00 - 11.00
BOOTCAMP
Angelo Rito
10.00 - 11.00
Salsa Musicality Bootcamp (4 Hours/50€)
11.00 - 12.00
Exclusive
Abdel y Lety
11.00 - 11.50
Bachata (Exclusive)
Exclusive
Alberto Valdes & Andria Panagi
11.00 - 11.50
Afro Salsa (Exclusive)
Master Class
Frankie Martinez
11.00 - 11.50
Body Movement and Isolations (Master Class) 15€
Intermadiate - Advance
Sasha Phillips
11.00 - 11.50
Body Movement (Int/Adv)
All level
Hakan Yazan & Selbi Salyhova
11.00 - 11.50
Bachata (All Level)
Exclusive
Thierry Deha & Tatiana Che
11.00 - 11.50
True Kizomba (Exclusive)
BOOTCAMP
Marco Ferrigno & Maykel Fonts
11.00 - 14.00
Elite Cuban York Bootcamp (8 Hours/200€)
12.00 - 13.00
Exclusive
Daniel y Desiree
12.00 - 12.50
Bachata (Exclusive)
Exclusive
Alberto Valdes & Andria Panagi
12.00 - 12.50
Basics & Technics of Rumba (Exclusive)
Master Class
Panagiotis & Myrto
12.00 - 12.50
Crazy Partnerwork on2 (Master Class) 15€
Intermadiate - Advance
Dmitry Samonov & Moscow Mambo Movement Team
12.00 - 12.50
Pachanga Row (Int/Adv)
All level
Furkan & Buse
12.00 - 12.50
Bachata (All Level)
Exclusive
Endos & Yare
12.00 - 12.50
Urban Kiz Lead & Follow (Exclusive)
All level
Sanaz Samadi
12.00 - 12.50
Reggaeton (All Level)
13.00 - 14.00
Exclusive
Marco y Sara
13.00 - 13.50
Bachata Partnerwork (Exclusive)
Exclusive
Damian Cejas
13.00 - 13.50
Partnerwork On1 (Exclusive)
Master Class
Fernando Sosa & Tropical Gem
13.00 - 13.50
Cha Cha Fusion (Master Class) 15€
Intermadiate - Advance
Emek & Büşra
13.00 - 13.50
Afro with Mambo (Int/Adv)
All level
Tony & Anne
13.00 - 13.50
Bachata
Exclusive
Thierry Deha & Tatiana Che
13.00 - 13.50
True Kizomba (Exclusive)
All level
Victor Gonzalez & Özlem Okur
13.00 - 13.50
Timba Con Rumba (All Level)
14.00 - 15.00
Exclusive
Burak y Estefania
14.00 - 14.50
Bachata (Exclusive)
Exclusive
Mezcla Latina
14.00 - 14.50
Men & Ladies Styling (Exclusive)
Master Class
Ronald y Alba
14.00 - 14.50
Bachata (Master Class) 20€
Intermadiate - Advance
Aytunç Bentürk
14.00 - 14.50
Partnerwork On1 (Int/Adv)
All level
Oleg & Lena
14.00 - 14.50
Bachata (All Level)
Exclusive
Enah Lebon
14.00 - 14.50
Urban Kiz Fundamental (Exclusive)
All level
Joan Eric Bailar
14.00 - 14.50
Rumba (All Level)
SOCIAL DANCE
Social Dance Party
14.00 - 19.00
Salsa/Bachata/Kizomba
15.00 - 16.00
Exclusive
Arnaldes y Bri
15.00 - 15.50
Bachata (Exclusive)
Exclusive
Fernando Sosa & Tropical Gem
15.00 - 15.50
Sosa Style On2 (Exclusive)
Master Class
Marco y Sara
15.00 - 15.50
Bachata Musicality (Master Class) 20€
Intermadiate - Advance
Pambos & Eli
15.00 - 15.50
Partnerwork On1 (Int/Adv)
All level
Vlad y Nataly
15.00 - 15.50
Bachata (All Level)
Exclusive
Azzedine
15.00 - 15.50
Urban Kiz (Exclusive)
All level
Victor Gonzalez & Özlem Okur
15.00 - 15.50
Timba Cubana (All Level)
BOOTCAMP
Thierry Deha
15.00 - 18.00
Afro Bootcamp (6 Hours/20€
16.00 - 17.00
Exclusive
Daniel y Desiree
16.00 - 16.50
Bachata (Exclusive)
Exclusive
Angelo Rito
16.00 - 16.50
Special Class (Exclusive)
Master Class
Fernando Sosa & Tropical Gem
16.00 - 16.50
Salsanama (Master Class) 15€
Intermadiate - Advance
Gülden Melek
16.00 - 16.50
Ladies Styling (Int/Adv)
All level
Mine & Serkan
16.00 - 16.50
Bachata Dominicana
Exclusive
Said & Oksana
16.00 - 16.50
Urban Kiz (Exclusive)
All level
Sinan & Huda
16.00 - 16.50
Partnerwork On2 and Afro Cuban Fusion (Int/Adv)
BOOTCAMP
Karel Flores
16.00 - 19.00
Salsa Ladies Styling Bootcamp (10 Hours/150€
17.00 - 18.00
Exclusive
Sergio y Marichu
17.00 - 17.50
Bachata (Exclusive)
Exclusive
Panagiotis & Myrto
17.00 - 17.50
Social Moves On2 (Exclusive)
Master Class
Cornel & Rithika
17.00 - 17.50
Bachata (Master Class) 20€
Intermadiate - Advance
Melisa Sahra Katılmış & Yiğit İşiyel
17.00 - 17.50
Footwork & Shines On1 (Int/Adv)
All level
Marta Lipska
17.00 - 17.50
Bachata Ladies Styling (All Level)
Exclusive
Enah Lebon
17.00 - 17.50
Urban Kiz Sensual (Exclusive)
All level
Katya & Eduardo (Wolfkati Dance)
17.00 - 17.50
Timba Cubana (All Level)
18.00 - 19.00
Exclusive
Ronald y Alba
18.00 - 18.50
Bachata (Exclusive)
Master Class
Maykel Fonts
18.00 - 18.50
Afro Cuban (Master Class) 15€
Master Class
Jack & Jill Bachata Warm Up
18.00 - 19.00
Registration:16:00-18:00 (25€)
Intermadiate - Advance
Rayan y Julie
18.00 - 18.50
Shine Musical Choreography (Int/Adv)
Exclusive
Gadour & Kate
18.00 - 18.50
Urban Kiz (Exclusive)
All level
Joan Eric Bailar
18.00 - 18.50
Rueda de Casino (All Level)
BOOTCAMP
Estefania Diosdado
18.00 - 20.00
Bachata Ladies Styling Bootcamp (3 Hours/50€
19.00 - 20.00
Exclusive
Fernando Sosa & Tropical Gem
19.00 - 19.50
Sosa Style On1 (Exclusive)
Master Class
Sergio y Marichu
19.00 - 19.50
Bachata (Master Class) 20€
Master Class
Jack & Jill Bachata Contest
19.00 - 22.00
Judges; Cornel & Rithika, Marco y Sara, Ronald y Alba, Sergio y Marichu, Magda y Valeria, Ofir Ofri, Vlad y Nataly, Arnaldes y Bri
Intermadiate - Advance
Koray Alpay & Beyza Öcal
19.00 - 19.50
Partnerwork On2 (Int/Adv)
All level
Chouaib Ammari
19.00 - 19.50
Kizomba (All Level)
All level
Oğuz Kurtili
19.00 - 19.50
Gran Fusion-Cubana (All Level)
BOOTCAMP
Gwany & Liliana
19.00 - 23.00
Training Tarraxo 40€ Per Person, 70€ for Couple (4 Hours)
20.00 - 21.00
All level
Ekaterina & Rezy
20.00 - 20.50
Kizomba Tricks (All Level)
All level
Nurhan Hoca
20.00 - 20.50
Foot Tricks
21.00 - 22.00
22.00 - 23.00

BTC Türk

  • Exclusive Abdel y Lety · Bachata (Exclusive)
    11.00 - 11.50
  • Exclusive Daniel y Desiree · Bachata (Exclusive)
    12.00 - 12.50
  • Exclusive Marco y Sara · Bachata Partnerwork (Exclusive)
    13.00 - 13.50
  • Exclusive Burak y Estefania · Bachata (Exclusive)
    14.00 - 14.50
  • Exclusive Arnaldes y Bri · Bachata (Exclusive)
    15.00 - 15.50
  • Exclusive Daniel y Desiree · Bachata (Exclusive)
    16.00 - 16.50
  • Exclusive Sergio y Marichu · Bachata (Exclusive)
    17.00 - 17.50

HALL 2

  • Exclusive Alberto Valdes & Andria Panagi · Afro Salsa (Exclusive)
    11.00 - 11.50
  • Exclusive Alberto Valdes & Andria Panagi · Basics & Technics of Rumba (Exclusive)
    12.00 - 12.50
  • Exclusive Damian Cejas · Partnerwork On1 (Exclusive)
    13.00 - 13.50
  • Exclusive Mezcla Latina · Men & Ladies Styling (Exclusive)
    14.00 - 14.50
  • Exclusive Fernando Sosa & Tropical Gem · Sosa Style On2 (Exclusive)
    15.00 - 15.50
  • Exclusive Angelo Rito · Special Class (Exclusive)
    16.00 - 16.50
  • Exclusive Panagiotis & Myrto · Social Moves On2 (Exclusive)
    17.00 - 17.50
  • Exclusive Ronald y Alba · Bachata (Exclusive)
    18.00 - 18.50
  • Exclusive Fernando Sosa & Tropical Gem · Sosa Style On1 (Exclusive)
    19.00 - 19.50

HALL 3

  • Master Class Frankie Martinez · Body Movement and Isolations (Master Class) 15€
    11.00 - 11.50
  • Master Class Panagiotis & Myrto · Crazy Partnerwork on2 (Master Class) 15€
    12.00 - 12.50
  • Master Class Fernando Sosa & Tropical Gem · Cha Cha Fusion (Master Class) 15€
    13.00 - 13.50
  • Master Class Ronald y Alba · Bachata (Master Class) 20€
    14.00 - 14.50
  • Master Class Marco y Sara · Bachata Musicality (Master Class) 20€
    15.00 - 15.50
  • Master Class Fernando Sosa & Tropical Gem · Salsanama (Master Class) 15€
    16.00 - 16.50
  • Master Class Cornel & Rithika · Bachata (Master Class) 20€
    17.00 - 17.50
  • Master Class Maykel Fonts · Afro Cuban (Master Class) 15€
    18.00 - 18.50
  • Master Class Sergio y Marichu · Bachata (Master Class) 20€
    19.00 - 19.50

HALL 4

  • Intermadiate - Advance Sasha Phillips · Body Movement (Int/Adv)
    11.00 - 11.50
  • Intermadiate - Advance Dmitry Samonov & Moscow Mambo Movement Team · Pachanga Row (Int/Adv)
    12.00 - 12.50
  • Intermadiate - Advance Emek & Büşra · Afro with Mambo (Int/Adv)
    13.00 - 13.50
  • Intermadiate - Advance Aytunç Bentürk · Partnerwork On1 (Int/Adv)
    14.00 - 14.50
  • Intermadiate - Advance Pambos & Eli · Partnerwork On1 (Int/Adv)
    15.00 - 15.50
  • Intermadiate - Advance Gülden Melek · Ladies Styling (Int/Adv)
    16.00 - 16.50
  • Intermadiate - Advance Melisa Sahra Katılmış & Yiğit İşiyel · Footwork & Shines On1 (Int/Adv)
    17.00 - 17.50
  • Master Class Jack & Jill Bachata Warm Up · Registration:16:00-18:00 (25€)
    18.00 - 19.00
  • Master Class Jack & Jill Bachata Contest · Judges; Cornel & Rithika, Marco y Sara, Ronald y Alba, Sergio y Marichu, Magda y Valeria, Ofir Ofri, Vlad y Nataly, Arnaldes y Bri
    19.00 - 22.00

HALL 5

  • All level Hakan Yazan & Selbi Salyhova · Bachata (All Level)
    11.00 - 11.50
  • All level Furkan & Buse · Bachata (All Level)
    12.00 - 12.50
  • All level Tony & Anne · Bachata
    13.00 - 13.50
  • All level Oleg & Lena · Bachata (All Level)
    14.00 - 14.50
  • All level Vlad y Nataly · Bachata (All Level)
    15.00 - 15.50
  • All level Mine & Serkan · Bachata Dominicana
    16.00 - 16.50
  • All level Marta Lipska · Bachata Ladies Styling (All Level)
    17.00 - 17.50
  • Intermadiate - Advance Rayan y Julie · Shine Musical Choreography (Int/Adv)
    18.00 - 18.50
  • Intermadiate - Advance Koray Alpay & Beyza Öcal · Partnerwork On2 (Int/Adv)
    19.00 - 19.50

Babylon

  • Exclusive Thierry Deha & Tatiana Che · True Kizomba (Exclusive)
    11.00 - 11.50
  • Exclusive Endos & Yare · Urban Kiz Lead & Follow (Exclusive)
    12.00 - 12.50
  • Exclusive Thierry Deha & Tatiana Che · True Kizomba (Exclusive)
    13.00 - 13.50
  • Exclusive Enah Lebon · Urban Kiz Fundamental (Exclusive)
    14.00 - 14.50
  • Exclusive Azzedine · Urban Kiz (Exclusive)
    15.00 - 15.50
  • Exclusive Said & Oksana · Urban Kiz (Exclusive)
    16.00 - 16.50
  • Exclusive Enah Lebon · Urban Kiz Sensual (Exclusive)
    17.00 - 17.50
  • Exclusive Gadour & Kate · Urban Kiz (Exclusive)
    18.00 - 18.50
  • All level Chouaib Ammari · Kizomba (All Level)
    19.00 - 19.50
  • All level Ekaterina & Rezy · Kizomba Tricks (All Level)
    20.00 - 20.50

HALL 7

  • All level Sanaz Samadi · Reggaeton (All Level)
    12.00 - 12.50
  • All level Victor Gonzalez & Özlem Okur · Timba Con Rumba (All Level)
    13.00 - 13.50
  • All level Joan Eric Bailar · Rumba (All Level)
    14.00 - 14.50
  • All level Victor Gonzalez & Özlem Okur · Timba Cubana (All Level)
    15.00 - 15.50
  • All level Sinan & Huda · Partnerwork On2 and Afro Cuban Fusion (Int/Adv)
    16.00 - 16.50
  • All level Katya & Eduardo (Wolfkati Dance) · Timba Cubana (All Level)
    17.00 - 17.50
  • All level Joan Eric Bailar · Rueda de Casino (All Level)
    18.00 - 18.50
  • All level Oğuz Kurtili · Gran Fusion-Cubana (All Level)
    19.00 - 19.50
  • All level Nurhan Hoca · Foot Tricks
    20.00 - 20.50

HALL 8

  • BOOTCAMP Angelo Rito · Salsa Musicality Bootcamp (4 Hours/50€)
    10.00 - 11.00
  • BOOTCAMP Marco Ferrigno & Maykel Fonts · Elite Cuban York Bootcamp (8 Hours/200€)
    11.00 - 14.00
  • BOOTCAMP Karel Flores · Salsa Ladies Styling Bootcamp (10 Hours/150€
    16.00 - 19.00
  • BOOTCAMP Gwany & Liliana · Training Tarraxo 40€ Per Person, 70€ for Couple (4 Hours)
    19.00 - 23.00

HALL 9

  • BOOTCAMP Thierry Deha · Afro Bootcamp (6 Hours/20€
    15.00 - 18.00
  • BOOTCAMP Estefania Diosdado · Bachata Ladies Styling Bootcamp (3 Hours/50€
    18.00 - 20.00

HALL 10-11

  • SOCIAL DANCE Social Dance Party · Salsa/Bachata/Kizomba
    14.00 - 19.00
No events available!
24th March 2024 SUNDAY
WORKSHOPS
BTC Türk HALL 2 HALL 3 HALL 4 HALL 5 Babylon HALL 7 HALL 8 HALL 9 HALL 10-11
10.00 - 11.00
BOOTCAMP
Angelo Rito
10.00 - 11.00
Salsa Musicality Bootcamp (4 Hours/50€)
11.00 - 12.00
Exclusive
Estefania Diosdado
11.00 - 11.50
Bachata Ladies Styling (Exclusive)
Exclusive
Özlem & Diego
11.00 - 11.50
Partnerwork On2 (Exclusive)
Master Class
Frankie Martinez
11.00 - 11.50
Mambo Shines (Master Class) 15€
Intermadiate - Advance
Fatih Haktan Coşkun
11.00 - 11.50
Partnerwork On1 (Int/Adv)
All level
Marco & Zaure
11.00 - 11.50
Bachata (All Level)
Exclusive
Bilakizz
11.00 - 11.50
Urban Kiz (All Level)
12.00 - 13.00
Exclusive
Ofir Ofri
12.00 - 12.50
Bachata (Exclusive)
Exclusive
Marco Ferrigno & Ansima Ballet
12.00 - 12.50
Partnerwork On2 (Exclusive)
Master Class
Bersy Cortez
12.00 - 12.50
Salsa Ladies Styling (Master Class) 15€
Intermadiate - Advance
Sezgin Özaslan
12.00 - 12.50
Shines & Footwork On1 (All Level)
All level
Mert Can & Ecemsu
12.00 - 12.50
Bachata (All Level)
Exclusive
Said & Oksana
12.00 - 12.50
Urban Kiz (Exclusive)
BEGINNER
Amr Kasseb
12.00 - 12.50
Tarraxinha (Beginner)
BOOTCAMP
Marco Ferrigno & Maykel Fonts
12.00 - 14.00
Elite Cuban York Bootcamp (8 Hours/200€)
BOOTCAMP
Thierry Deha
12.00 - 15.00
Afro Bootcamp (6 Hours/20€
13.00 - 14.00
Exclusive
Cornel & Rithika
13.00 - 13.50
Bachata (Exclusive)
Exclusive
Alberto Valdes & Andria Panagi
13.00 - 13.50
Basics & Technics of Afro (Exclusive)
Master Class
Karel Flores
13.00 - 13.50
Salsa Ladies Styling (Master Class) 15€
Intermadiate - Advance
Raşit & Büşra
13.00 - 13.50
On2 Fusion Shine Musicality (Int/Adv)
All level
Sergey & Tatiana
13.00 - 13.50
Bachata (All Level)
Exclusive
Gadour & Kate
13.00 - 13.50
Urban Kiz (Exclusive)
BEGINNER
Yeşim Aldemir
13.00 - 13.50
Flamenco (Beginner)
14.00 - 15.00
Exclusive
Abdel y Lety
14.00 - 14.50
Bachata (Exclusive)
Exclusive
Damian Cejas
14.00 - 14.50
Footwork Musicality (Exclusive)
Master Class
Angelo Rito
14.00 - 14.50
Musicality (Master Class) 15€
Intermadiate - Advance
Berkan & Gülden
14.00 - 14.50
Partnerwork + Shine & Styling On2 (Int/Adv)
All level
Muhammet & Oksana
14.00 - 14.50
Bachata (All Level)
Exclusive
Gwany & Liliana
14.00 - 14.50
Tarraxo (Exclusive)
BEGINNER
Sefa Şahin & Öngün Güner
14.00 - 14.50
Lindy Hop (Beginner)
BOOTCAMP
Estefania Diosdado
14.00 - 15.00
Bachata Ladies Styling Bootcamp (3 Hours/50€
SOCIAL DANCE
Social Dance Party
14.00 - 19.00
Salsa/Bachata/Kizomba
15.00 - 16.00
Exclusive
Magda & Valeria
15.00 - 15.50
Bachata (Exclusive)
Exclusive
Pablito Y Su Mezcla Latina
15.00 - 15.50
Salsa Fusion (Exclusive)
Master Class
Daniel y Desiree
15.00 - 15.50
Bachata (Master Class) 20€
Intermadiate - Advance
Serkan & Yeliz Yıldız
15.00 - 15.50
Partnerwork & Footwork on1 (Int/Adv)
All level
Konstantinos & Katerina
15.00 - 15.50
Bachata (All Level)
Exclusive
Enah Lebon
15.00 - 15.50
Urban Kiz Fundamental (Exclusive)
BEGINNER
Haydar Yıldız
15.00 - 15.50
Zeibekiko (Beginner)
BOOTCAMP
Karel Flores
15.00 - 18.00
Salsa Ladies Styling Bootcamp (10 Hours/150€
16.00 - 17.00
Exclusive
Sergio y Marichu
16.00 - 16.50
Bachata (Exclusive)
Exclusive
Marco Ferrigno & Ansima Ballet
16.00 - 16.50
Shines On2 (Exclusive)
Master Class
Abdel y Lety
16.00 - 16.50
Bachata (Master Class) 20€
Intermadiate - Advance
Alberto Valdes & Andria Panagi
16.00 - 16.50
Cuban Salsa Partnerwork (Int/Adv)
All level
Burak Akkoç & Yoanna
16.00 - 16.50
Bachata (All Level)
Exclusive
Azzedine
16.00 - 16.50
Urban Kiz (Exclusive)
BEGINNER
Murat Çelebi
16.00 - 16.50
Syrtaki ''Greek Dance'' (Beginner)
BOOTCAMP
Jay-C
16.00 - 19.00
Afro-Dancehall Fusion Bootcamp (3 Hours/30€)
17.00 - 18.00
Exclusive
Cornel & Rithika
17.00 - 17.50
Bachata (Exclusive)
Exclusive
Alberto Valdes & Andria Panagi
17.00 - 17.50
Salsa Fusion (Exclusive)
Master Class
Marco Ferrigno & Ansima Ballet
17.00 - 17.50
Salsa Musicality (Master Class) 15€
Intermadiate - Advance
Önder Pamukoğlu
17.00 - 17.50
Footwork & Shines On2 (Int/Adv)
All level
Haydar Yıldız
17.00 - 17.50
Bachata (All Level)
Exclusive
Gwany & Liliana
17.00 - 17.50
Tarraxo (Exclusive)
BEGINNER
Jules
17.00 - 17.50
Kizouk (Beginner)
18.00 - 19.00
Master Class
Ofir & Ofri
18.00 - 18.50
Bachata (Master Class) 20€
Master Class
Pablito y Su Mezcla Latina
18.00 - 18.50
Pablito Style (Master Class) 15€
Intermadiate - Advance
Hande & Ersin
18.00 - 18.50
Partnerwork & Shines On2 (Int/Adv)
All level
Dorin & Claudia
18.00 - 18.50
Bachata (All Level)
Exclusive
Enah Lebon
18.00 - 18.50
Urban Kiz Dynamic (Exclusive)
BEGINNER
Duygu Çiloğlu
18.00 - 18.50
Tango (Beginner)
19.00 - 20.00
Master Class
Magda y Valeria
19.00 - 19.50
Bachata (Master Class) 20€
Master Class
Maykel Fonts
19.00 - 19.50
Afro Rumba Fusion (Master Class) 15€
Intermadiate - Advance
Metin Yavaşlar
19.00 - 19.50
Salsa Solo Shine on2 (Int/Adv)
All level
Kenan & Işıl
19.00 - 19.50
Bachata (All Level)
All level
Kolchin Anton & Tatiana Che
19.00 - 19.50
Tarraxo (All Level)
BEGINNER
Helin Hilal Tosun
19.00 - 19.50
Bellydance (Beginner)
20.00 - 21.00
All level
Murat Çelebi
20.00 - 20.50
Zorba ''The Greek Dance)
All level
Elnara & Jillian
20.00 - 20.50
Kizomba (All Level)

BTC Türk

  • Exclusive Estefania Diosdado · Bachata Ladies Styling (Exclusive)
    11.00 - 11.50
  • Exclusive Ofir Ofri · Bachata (Exclusive)
    12.00 - 12.50
  • Exclusive Cornel & Rithika · Bachata (Exclusive)
    13.00 - 13.50
  • Exclusive Abdel y Lety · Bachata (Exclusive)
    14.00 - 14.50
  • Exclusive Magda & Valeria · Bachata (Exclusive)
    15.00 - 15.50
  • Exclusive Sergio y Marichu · Bachata (Exclusive)
    16.00 - 16.50
  • Exclusive Cornel & Rithika · Bachata (Exclusive)
    17.00 - 17.50

HALL 2

  • Exclusive Özlem & Diego · Partnerwork On2 (Exclusive)
    11.00 - 11.50
  • Exclusive Marco Ferrigno & Ansima Ballet · Partnerwork On2 (Exclusive)
    12.00 - 12.50
  • Exclusive Alberto Valdes & Andria Panagi · Basics & Technics of Afro (Exclusive)
    13.00 - 13.50
  • Exclusive Damian Cejas · Footwork Musicality (Exclusive)
    14.00 - 14.50
  • Exclusive Pablito Y Su Mezcla Latina · Salsa Fusion (Exclusive)
    15.00 - 15.50
  • Exclusive Marco Ferrigno & Ansima Ballet · Shines On2 (Exclusive)
    16.00 - 16.50
  • Exclusive Alberto Valdes & Andria Panagi · Salsa Fusion (Exclusive)
    17.00 - 17.50
  • Master Class Ofir & Ofri · Bachata (Master Class) 20€
    18.00 - 18.50
  • Master Class Magda y Valeria · Bachata (Master Class) 20€
    19.00 - 19.50

HALL 3

  • Master Class Frankie Martinez · Mambo Shines (Master Class) 15€
    11.00 - 11.50
  • Master Class Bersy Cortez · Salsa Ladies Styling (Master Class) 15€
    12.00 - 12.50
  • Master Class Karel Flores · Salsa Ladies Styling (Master Class) 15€
    13.00 - 13.50
  • Master Class Angelo Rito · Musicality (Master Class) 15€
    14.00 - 14.50
  • Master Class Daniel y Desiree · Bachata (Master Class) 20€
    15.00 - 15.50
  • Master Class Abdel y Lety · Bachata (Master Class) 20€
    16.00 - 16.50
  • Master Class Marco Ferrigno & Ansima Ballet · Salsa Musicality (Master Class) 15€
    17.00 - 17.50
  • Master Class Pablito y Su Mezcla Latina · Pablito Style (Master Class) 15€
    18.00 - 18.50
  • Master Class Maykel Fonts · Afro Rumba Fusion (Master Class) 15€
    19.00 - 19.50

HALL 4

  • Intermadiate - Advance Fatih Haktan Coşkun · Partnerwork On1 (Int/Adv)
    11.00 - 11.50
  • Intermadiate - Advance Sezgin Özaslan · Shines & Footwork On1 (All Level)
    12.00 - 12.50
  • Intermadiate - Advance Raşit & Büşra · On2 Fusion Shine Musicality (Int/Adv)
    13.00 - 13.50
  • Intermadiate - Advance Berkan & Gülden · Partnerwork + Shine & Styling On2 (Int/Adv)
    14.00 - 14.50
  • Intermadiate - Advance Serkan & Yeliz Yıldız · Partnerwork & Footwork on1 (Int/Adv)
    15.00 - 15.50
  • Intermadiate - Advance Alberto Valdes & Andria Panagi · Cuban Salsa Partnerwork (Int/Adv)
    16.00 - 16.50
  • Intermadiate - Advance Önder Pamukoğlu · Footwork & Shines On2 (Int/Adv)
    17.00 - 17.50
  • Intermadiate - Advance Hande & Ersin · Partnerwork & Shines On2 (Int/Adv)
    18.00 - 18.50
  • Intermadiate - Advance Metin Yavaşlar · Salsa Solo Shine on2 (Int/Adv)
    19.00 - 19.50
  • All level Murat Çelebi · Zorba ''The Greek Dance)
    20.00 - 20.50

HALL 5

  • All level Marco & Zaure · Bachata (All Level)
    11.00 - 11.50
  • All level Mert Can & Ecemsu · Bachata (All Level)
    12.00 - 12.50
  • All level Sergey & Tatiana · Bachata (All Level)
    13.00 - 13.50
  • All level Muhammet & Oksana · Bachata (All Level)
    14.00 - 14.50
  • All level Konstantinos & Katerina · Bachata (All Level)
    15.00 - 15.50
  • All level Burak Akkoç & Yoanna · Bachata (All Level)
    16.00 - 16.50
  • All level Haydar Yıldız · Bachata (All Level)
    17.00 - 17.50
  • All level Dorin & Claudia · Bachata (All Level)
    18.00 - 18.50
  • All level Kenan & Işıl · Bachata (All Level)
    19.00 - 19.50

Babylon

  • Exclusive Bilakizz · Urban Kiz (All Level)
    11.00 - 11.50
  • Exclusive Said & Oksana · Urban Kiz (Exclusive)
    12.00 - 12.50
  • Exclusive Gadour & Kate · Urban Kiz (Exclusive)
    13.00 - 13.50
  • Exclusive Gwany & Liliana · Tarraxo (Exclusive)
    14.00 - 14.50
  • Exclusive Enah Lebon · Urban Kiz Fundamental (Exclusive)
    15.00 - 15.50
  • Exclusive Azzedine · Urban Kiz (Exclusive)
    16.00 - 16.50
  • Exclusive Gwany & Liliana · Tarraxo (Exclusive)
    17.00 - 17.50
  • Exclusive Enah Lebon · Urban Kiz Dynamic (Exclusive)
    18.00 - 18.50
  • All level Kolchin Anton & Tatiana Che · Tarraxo (All Level)
    19.00 - 19.50
  • All level Elnara & Jillian · Kizomba (All Level)
    20.00 - 20.50

HALL 7

  • BEGINNER Amr Kasseb · Tarraxinha (Beginner)
    12.00 - 12.50
  • BEGINNER Yeşim Aldemir · Flamenco (Beginner)
    13.00 - 13.50
  • BEGINNER Sefa Şahin & Öngün Güner · Lindy Hop (Beginner)
    14.00 - 14.50
  • BEGINNER Haydar Yıldız · Zeibekiko (Beginner)
    15.00 - 15.50
  • BEGINNER Murat Çelebi · Syrtaki ''Greek Dance'' (Beginner)
    16.00 - 16.50
  • BEGINNER Jules · Kizouk (Beginner)
    17.00 - 17.50
  • BEGINNER Duygu Çiloğlu · Tango (Beginner)
    18.00 - 18.50
  • BEGINNER Helin Hilal Tosun · Bellydance (Beginner)
    19.00 - 19.50

HALL 8

  • BOOTCAMP Angelo Rito · Salsa Musicality Bootcamp (4 Hours/50€)
    10.00 - 11.00
  • BOOTCAMP Marco Ferrigno & Maykel Fonts · Elite Cuban York Bootcamp (8 Hours/200€)
    12.00 - 14.00
  • BOOTCAMP Estefania Diosdado · Bachata Ladies Styling Bootcamp (3 Hours/50€
    14.00 - 15.00
  • BOOTCAMP Karel Flores · Salsa Ladies Styling Bootcamp (10 Hours/150€
    15.00 - 18.00

HALL 9

  • BOOTCAMP Thierry Deha · Afro Bootcamp (6 Hours/20€
    12.00 - 15.00
  • BOOTCAMP Jay-C · Afro-Dancehall Fusion Bootcamp (3 Hours/30€)
    16.00 - 19.00

HALL 10-11

  • SOCIAL DANCE Social Dance Party · Salsa/Bachata/Kizomba
    14.00 - 19.00
No events available!
25th March 2024 MONDAY
WORKSHOPS
HALL 5 HALL 10-11
13.00 - 14.00
All level
Soner Yakar
13.00 - 13.50
Bachata (All Level)
14.00 - 15.00
All level
Burak Akkoç
14.00 - 14.50
Bachata (All Level)
SOCIAL DANCE
Social Dance Party
14.00 - 19.00
Salsa/Bachata/Kizomba
15.00 - 16.00
All level
Eren & Maria
15.00 - 15.50
Bachata (All Level)
16.00 - 17.00
All level
Sefa Şahin
16.00 - 16.50
Bachata (All Level)
17.00 - 18.00
All level
Sergio & Daria
17.00 - 17.50
Bachata (All Level)
18.00 - 19.00
All level
Gülçin
18.00 - 18.50
Bachata (All Level)
19.00 - 20.00
All level
Olga
19.00 - 19.50
Bachata Ladies Styling

HALL 5

  • All level Soner Yakar · Bachata (All Level)
    13.00 - 13.50
  • All level Burak Akkoç · Bachata (All Level)
    14.00 - 14.50
  • All level Eren & Maria · Bachata (All Level)
    15.00 - 15.50
  • All level Sefa Şahin · Bachata (All Level)
    16.00 - 16.50
  • All level Sergio & Daria · Bachata (All Level)
    17.00 - 17.50
  • All level Gülçin · Bachata (All Level)
    18.00 - 18.50
  • All level Olga · Bachata Ladies Styling
    19.00 - 19.50

HALL 10-11

  • SOCIAL DANCE Social Dance Party · Salsa/Bachata/Kizomba
    14.00 - 19.00
No events available!

*Contact us for details of the Programme, Bootcamps Registration, Accommodation, Transfer and Tours
E-Mail: info@istanbuldancefest.com
Whatsapp: (+90) 5062443098
Social Media: www.instagram.com/istanbuldancefestival

Note: The Organizer reserves the right at any time and from time to time to make alterations in the format, agenda or programme of the Event